Periodontologia - zdrowe dziąsła

Co to jest periodontologia i jakie mogą być wskazania do leczenia periodontologicznego?

Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób przyzębia (dziąseł) – profilaktyką, diagnostyką oraz usuwaniem skutków zmian okołozębowych.


Do periodontologa powinieneś udać się, jeśli, niezależnie od wieku odczuwasz / zauważasz nawet jeden z poniższych symptomów:


• nieprzyjemny zapach z ust,
• krwawienie dziąseł,
• zaczerwienienie lub obrzęk dziąseł,
• odsłanianie szyjek zębów,
• wydłużanie koron zębów,
• rozchwiane zęby,
• nadwrażliwość na temperaturę.


Przewlekłe, nieleczone zapalenia prowadzą do rozchwiania zębów, a w ostateczności ich utraty.


Recesja dziąseł, zapalenia, paradontoza to schorzenia, które w FORESTIAdent leczymy na co dzień.

Jak leczymy periodontologicznie w FORESTIAdent?

Przebieg leczenia periodontologicznego zależy od stopnia zaawansowania choroby i jej specyfiki, ale ogólnie można wyróżnić kilka etapów.


Profilaktyka – zabiegi, które pozwalają na niedopuszczenie oraz złagodzenie objawów chorób przyzębia to:


piaskowanie – usunięcie z zębów osadu i przebarwień oraz ich wypolerowanie poprzez rozprowadzenie pod wysokim ciśnieniem na powierzchni zębów i dziąseł wody z drobnym pyłem;


fluoryzacja – zwiększenie twardości i odporności szkliwa poprzez nałożenie pędzelkiem specjalnego płynu z dużą zawartością fluoru,
bezpośrednio na poszczególne zęby;

 

skaling / kiretaż – usunięcie kamienia nazębnego oraz ziarniny z korzenia dzięki specjalnemu narzędziu, które oczyści dziąsło i tzw.
kieszonkę (przestrzeń pomiędzy dziąsłem, a zębem i jego korzeniem).

 


Leczenie - rozpoznane i rozpoczęte leczenie chorób przyzębia musi być kontynuowane do końca życia; zabiegi, które pozwalają na
zminimalizowanie uciążliwości i zachowanie własnych zębów to:


szynowanie i unieruchomienie zębów – rozchwianie zębów może być spowodowane zaawansowanym schorzeniem przyzębia; aby
zatrzymać ten proces oraz zwiększyć komfort spożywania posiłków, periodontolog może „połączyć” zęby, w jeden, stabilny blok przy
pomocy materiału kompozytowego lub systemu szynującego zakładanego od wewnętrznej strony zębów;

 

odbudowa dziąsła – pokrycie recesji, ten zabieg ma na celu zwiększenie wysokości i grubości dziąsła przy szyjce zębowej. W tym celu wykonuje się zabiegi tunelizacji lub przesunięcia płata z pobraniem przeszczepu podnabłonkowej tkanki łącznej z podniebienia lub zabiegi pełnego przeszczepu z podniebienia pacjenta – dlatego często można spotkać się z określeniem „przeszczep dziąsła”


wycięcie dziąsła (plastyka dziąsła) – gingiwektomia, zabieg który najczęściej polega na usunięciu uśmiechu dziąsłowego. Z taką sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy dziąsła są bardzo widoczne podczas uśmiechania się a korony kliniczne zębów są „krótkie”. Specjalista wydłuża korony oraz likwiduje zbędne, nadmiernie rozrośnięte fragmenty dziąseł.

 

Gingiwoplastyka zaś pomaga uzyskać odpowiednie proporcje pomiędzy zębem a dziąsłem. Jest ona przydatna także w razie utraty zęba lub wystąpienia próchnicy pod linią dziąseł. Ma zastosowanie w przypadku schorzeń takich jak wrodzone wady genetyczne, zapalenia dziąseł lub ich uszkodzenia spowodowane szczotkowaniem zbyt twardą szczoteczką do zębów.

Periodontolog, wykonując zabieg, wycina przerośnięte dziąsło w wybranym zakresie. Następnie odpowiednio kształtuje kość, aż do uzyskania równej linii dziąseł, oraz zaszywa powstałą ranę. Zabieg różni się od gingiwektomii tym, że nie wymaga odwarstwiania brzegu dziąseł, a jedynie usunięcia ich nadmiernych fragmentów.

 

 

Efekty zabiegów z zakresu periodontologii w ForestiaDent
PRZED
PO

Pacjentka 23 lata, zgłosiła się do gabinetu w celu poprawienia estetyki uśmiechu. W pierwszym etapie leczenia zaplanowano i wykonano gingiwektomię, czyli plastykę dziąsła w celu wydłużenia koron, w zakresie zębów 15-25. Następnie wykonano odbudowę powierzchni licowych przy pomocy żywic kompozytowych, tzw. bonding, bez utraty tkanek zęba

 

Kto najczęściej przeprowadza zabiegi?

Emilia Milczarek
Lekarz dentysta, specjalista periodontolog


Wszechstronne kompetencje - stomatolog, specjalista periodontolog, technik dentystyczny, magister zdrowia publicznego - dają Pani dr możliwość wnikliwego zaopiekowania się pacjentem.


Leczy choroby przyzębia, wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej (gingiwoplastyka, pogłębianie przedsionków, płukanie kieszonek, usuwanie zmian na błonie śluzowej, szynowanie zębów, itp.).


Szeroki i pozbawiony kompleksów uśmiech u pacjentów jest moim priorytetem.

Zabiegi z zakresu profilaktyki przeprowadza najczęściej dyplomowana higienistka stomatologiczna

Anna Flis
Dyplomowana higienistka stomatologiczna


Zdobyte wykształcenie pozwala jej z wielką pasją wykonywać zabiegi higienizacyjne oraz profilaktyki periodontologicznej, tj. piaskowanie, fluoryzacja, czy skaling.


Poczucie humoru połączone z profesjonalizmem to wyjątkowe cechy naszej higienistki.

Jakie są koszty leczenia periodontologicznego?

Koszt leczenia periodontologicznego jest uzależniony od wielu czynników.


Aby dowiedzieć się jaki może być w przypadku Państwa leczenia prosimy umówić się na konsultację, podczas której zaproponujemy konkretny plan leczenia.


Obok znajdziecie Państwo przykładowe koszty leczenia periodontologicznego, a po ceny wszystkich zabiegów, proszę kliknąć w cennik.

Jeśli potrzebujesz środków na leczenie, oferujemy płatność ratalną we współpracy z firmą MediRaty

• dogodne warunki finansowe: niskie oprocentowanie;


minimum formalności: wystarczy dowód osobisty;


finansowanie leczenia w 3 prostych krokach:
    • wizyta u stomatologa;
    • plan leczenia i oferta kredytu;
    • wypełnienie wniosku.


spersonalizowana oferta – przygotowana na podstawie indywidualnego planu leczenia,


• wszystkie formalności w jednym miejscu – możliwość złożenia wniosku w recepcji FORESTIAdent

Zalecenia do leczenia periodontologicznego

Każdy pacjent może mieć indywidualne zalecenia po zabiegach periodontologicznych, jednak jak wspomnieliśmy wcześniej, rozpoznane i rozpoczęte leczenie chorób przyzębia powinno być kontynuowane do końca życia. Co za tym idzie, dobrze jest wprowadzić poniższe zalecenia jako nawyki, aby samo leczenie przynosiło jak najlepsze rezultaty:


• dbanie o higienę jamy ustnej – szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie i używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust;


• regularne wizyty u dentysty – będą one kluczowe w utrzymaniu zdrowego stanu jamy ustnej;


• ograniczenie lub unikanie czynników ryzyka – palenia tytoniu, picia dużych ilości kawy i alkoholu;


zdrowy styl życia - regularne ćwiczenia fizyczne i zdrowe odżywianie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!


Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.X