Korony i mosty
Korony i mosty protetyczne mocuje się na oszlifowanych zębach naturalnych, bądź implantach.
Korona:
- wzmacnia i przykrywa uszkodzony lub odbudowuje utracony ząb poprzez osadzenie jej na wszczepionym wcześniej implancie.
Most:
- uzupełnia jeden lub brak nawet kilku zębów obok siebie;
w przypadku kilku, most mocuje się na swoich zębach sąsiadujących z ubytkiem po ich oszlifowaniu lub na dwóch implantach, jeśli luka jest większa i nie ma już swoich zębów, które mogłyby stanowić dla niego oparcie.
Korony.
Naturalny ząb składa się z korzenia oraz korony, która jest widoczną częścią zęba i wpływa na estetykę naszego uśmiechu.
Gdy naturalny ząb jest poważnie uszkodzony, a standardowe odbudowy nie są możliwe, korona protetyczna może być dobrym rozwiązaniem.
Jest to rodzaj nakładki, która wzmacnia ząb i przywraca mu naturalny wygląd za pomocą trwałych materiałów. Zostaje zacementowana na stałe i nie może być wyjęta z ust. Może również poprawić kształt, wielkość i kolor zęba.
Korony są również ważną częścią leczenia implantologicznego. Implant odtwarza część korzeniową zęba, a korona protetyczna odpowiada za funkcjonalność i estetykę.
Kiedy warto pomyśleć o wykonaniu koron?
- obserwujemy duże zniszczenia naturalnej korony zęba spowodowane próchnicą lub urazem;
- naturalna korona zęba uległa starciu;
- wszczepiliśmy implant – powinniśmy więc uzupełnić go estetycznie;
- przechodziliśmy leczenie kanałowe i korona będzie idealnym wzmocnieniem zęba;
- kierujemy się względami estetycznymi.
Korony porcelanowe na podbudowie metalowej (ze stali lub złota) w wyniku połączenia bardzo estetycznie wyglądającej porcelany i trwałego metalu, ten rodzaj koron jest bardzo popularny we współczesnej protetyce. Jako filar koron porcelanowych najczęściej wykorzystywane są stopy stali o specjalnym składzie, bezpieczne dla organizmu i charakteryzujące się dużą wytrzymałością. U osób uczulonych na metale nieszlachetne alternatywą mogą być stopy złota, które wykorzystywane są również w celu uzyskania wyższej estetyki prac.
Korony pełnoceramiczne cechują się najwyższą estetyką, a dzięki podbudowie z tlenku cyrkonu są wytrzymałe mechanicznie i niezwykle trwałe.
Mosty.
W przypadku konieczności uzupełnienia kilku braków w uzębieniu znajdujących się obok siebie rozwiązaniem mogą okazać się mosty protetyczne.
Składają się one z przęsła i filarów.
Przęsło jest oparte na filarach, dzięki czemu jeden most pozwala na odbudowę 3 braków znajdujących się koło siebie.
Jako filar dla mostu mogą służyć naturalne zęby lub implanty.
Mosty protetyczne to uzupełnienia stałe. Oznacza to, że są na trwałe zamocowane w jamie ustnej, będąc rozwiązaniem zapewniającym maksymalny komfort użytkowania.
Kiedy warto pomyśleć o wykonaniu mostu?
Uzupełnienia te stosowane są zazwyczaj w przypadku rozległych braków w uzębieniu i pozwalają na:
- odzyskanie zdrowego uśmiechu oraz poprawa estetyki twarzy;
- ochronę przed zanikiem kości, jeżeli most protetyczny został zamocowany na implantach (zanik kości wpływa na pogorszenie estetyki twarzy, a także może uniemożliwić przeprowadzenie leczenia implantologicznego w przyszłości);
- rekonstrukcję prawidłowego zgryzu z odpowiednim rozkładem sił żucia;
- uniknięcie przesuwania się zębów sąsiadujących z ubytkiem.
- mosty porcelanowe – na metalowej podbudowie (ze stali lub złota) – w wyniku połączenia bardzo estetycznie wyglądającej porcelany i trwałego metalu, ten rodzaj mostu jest bardzo popularny we współczesnej protetyce. Jako filar mostów porcelanowych najczęściej wykorzystywane są stopy stali o specjalnym składzie, bezpieczne dla organizmu i charakteryzujące się dużą wytrzymałością. U osób uczulonych na metale nieszlachetne alternatywą mogą być stopy złota, które wykorzystywane są również w celu uzyskania wyższej estetyki prac.
- mosty pełnoceramiczne – bez metalowej podbudowy, cechują się najwyższą estetyką, a dzięki podbudowie z tlenku cyrkonu są wytrzymałe mechanicznie i niezwykle trwałe. Przy tworzeniu mostów pełnoceramicznych nie wykorzystuje się żadnych metali, dzięki czemu “przezierność” takiego mostu jest wręcz identyczna jak w naturalnym zębie. Oznacza to, że światło przenika przez most tak jak przez prawdziwe zęby, co sprawia, że wygląda bardzo naturalnie.
I dodatkowo:
- mosty tymczasowe – ze względu na to, że leczenie protetyczne składa się z kilku etapów, a sam most wykonywany jest w laboratorium protetycznym, pacjenci opuszczają gabinet po pierwszej wizycie z tzw. mostem tymczasowym (jest wykonany przez stomatologa w trakcie wizyty). Podczas leczenia w FORESTIAdent żaden Pacjent nie opuszcza gabinetu stomatologicznego bez zębów. Wykonywanie mostów protetycznych nie wyłączy Cię z codziennych aktywności.
W zależności od sytuacji uzupełnieniem tymczasowym może być pojedyncza korona tymczasowa mocowana na oszlifowane zęby filarowe lub tymczasowy most.
Przed założeniem finalnej pracy protetycznej uzupełnienie tymczasowe jest ściągane, a na jego miejsce trafia właściwy most.
Jeżeli zależy Ci na najwyższej estetyce uśmiechu, sugerujemy koronę pełnoceramiczną, która przepuszczając światło, imituje do złudzenia naturalny ząb. Korona porcelanowa na podbudowie z metalu jest trwalszym materiałem, często wykorzystywanym do odbudowy zębów w odcinkach bocznych, którymi żujemy pokarm. Doskonałą alternatywą dla tych rozwiązań jest korona mocowana na implantach, która zapewni efekt funkcjonalny oraz estetyczny niczym nie różniący się od naturalnego zęba.
Podobnie jak korony zębów, różnica w cenie polega na materiale z jakiego wykonane są punkty w moście (pełna ceramika lub porcelana na podbudowie metalowej). Droższe rozwiązanie jest bardziej estetyczne, wymaga większej precyzji i czasu na ich wykonanie. Wskazana cena to przykładowy koszt trzy-punktowego mostu, uzupełniającego brak jednego zęba. Alternatywą jest odbudowa zęba przy użyciu implantu z koroną, dzięki czemu nie jest wymagane szlifowanie sąsiadujących zębów co w dłuższym okresie czasu zapobiega zanikowi kości pod mostem.
- wybierz specjalizację, która Cię interesuje z rozwijanej listy (jest również opcja wyboru "inne", jeśli nie ma interesującego Cię tematu lub nie jesteś pewien jaki specjalista mógłby Ci pomóc);
- wpisz swoje imię;
- wpisz swój nr telefonu i adres e-mail;
- opisz swój problem / zadaj pytanie, jeśli chcesz;
- kliknij zielony przycisk "Wyślij";
- nasze rejestratorki skontaktują się z Tobą z propozycją umówienia terminu wizyty.
Płatność ratalna – wykonaj zabieg dziś, a płatność rozłóż na raty!
- dogodne warunki finansowe: niskie oprocentowanie;
- minimum formalności: wystarczy dowód osobisty;
- finansowanie leczenia w 3 prostych krokach:
- wizyta u stomatologa;
- plan leczenia i oferta ratalna;
- wypełnienie wniosku.
- spersonalizowana oferta – przygotowana na podstawie indywidualnego planu leczenia;
- wszystkie formalności w jednym miejscu – możliwość złożenia wniosku w recepcji FORESTIAdent.
<-- Wpisz w formularz kwotę zabiegu i ilość rat i sprawdź, jakiej wysokości będzie Twoja rata.
Codzienny pośpiech,
masa obowiązków na naszych głowach.
Każdy może zapomnieć portfela.
Nie martw się tym, wykonaj zabieg teraz i zapłać za niego bez żadnych kosztów nawet za 30dni!
- darmowe odroczenie płatności (od 10 do 5.000zł) za usługę nawet do 30dni;
- w tym czasie możesz:
- zapłacić za zabieg bez żadnych dodatkowych opłat;
- rozłożyć płatność na 4, 8 lub 12 rat;
- minimum formalności: wystarczy dowód osobisty oraz smartfon.
- Czy korony protetyczne są trwałe?
Odpowiednio wykonana korona protetyczna wystarcza na długo. Jej statystyczna trwałość wynosi od 15 do 20 lat. Jednak dla utrzymania tego dobrego wyniku konieczna jest prawidłowa higiena jamy ustnej i systematyczne wizyty kontrolne co 6 miesięcy. - Czy korona jest bardziej trwała niż naturalny ząb?
Korona protetyczna tak samo jak naturalny ząb może podlegać procesowi zużycia lub zniszczeniu podczas poważnych urazów mechanicznych. Zwykle dobrze wykonana korona wytrwa w jamie ustnej tak długo jak naturalny filar zęba, na którym jest osadzona. - Jak bardzo trzeba oszlifować naturalny ząb, aby założyć koronę?
W zależności od rodzaju korony preparacja zęba jest mniejsza lub większa. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do 40% objętości korony. Zbyt małe oszlifowanie korony może czasami znacznie pogorszyć uzyskane efekty i obniżyć trwałość wykonania, a czasami wręcz uniemożliwić poprawne wykonanie korony. - Jakie są przeciwwskazania do założenia korony protetycznej?
Najczęstszymi przeciwwskazaniami do założenia koron są: niewyleczone zęby, choroby przyzębia, krótka korona naturalnego zęba (wtedy potrzebna jest odbudowa zębów włóknem szklanym lub ortodontyczne wysunięcie). Ponadto koron nie można założyć, jeśli występuje mała wysokość zwarcia, którą trzeba najpierw odbudować. -
Czy jedzenie przedostaje się pod korony podczas posiłku?
Wielu Pacjentów ma obawy, że po zamontowaniu pracy protetycznej będą borykać się z problemem przedostającego się pod nie pożywienia. Te obawy są jednak zupełnie niepotrzebne.Aby przytwierdzić koronę na wszczepione implanty lub oszlifowane zęby, lekarz stosuje specjalistyczny cement stomatologiczny – czyli inaczej mówiąc niezwykle silnie wiążący „klej”. Zadaniem tego specyficznego „kleju” jest nie tylko przytwierdzenie pracy protetycznej, ale również wypełnienie wszelkich mikroszczelin i tym samym zablokowanie możliwości przedostawania się do nich pożywienia.
- Jak należy dbać o korony?
O korony protetyczne należy dbać dokładnie tak samo, jak o naturalne zęby. Ważnym elementem pozwalającym utrzymać korony w odpowiednim stanie jest odbywanie regularnych wizyt kontrolnych. Po każdym zabiegu stomatologicznym Pacjent trafia do Działu Higieny, gdzie dyplomowana higienistka Anna Flis przeprowadzi dokładny instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej.
- Ile trwa wykonanie mostu protetycznego?
Na podstawie pobranego wycisku, opracowywany jest indywidualny most protetyczny. Dlatego w zależności od wielkości braków w uzębieniu czas oczekiwania na uzupełnienie wynosi do 14 dni. Na pierwszej wizycie zostaje założone uzupełnienie tymczasowe, które pozwala cieszyć się funkcjonalnością w jamie ustnej przed założeniem stałej odbudowy protetycznej. - Czy założenie mostu jest bolesne?
Leczenie jest z reguły w pełni bezbolesne, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod znieczulenia. To sprawia, że wykonywane zabiegi są przez naszych Pacjentów oceniane jako niezwykle komfortowe. - Czy do czasu wykonania mostu protetycznego w jamie ustnej pozostanie nieuzupełniona luka?
Ze względu na to, że czas oczekiwania na wykonanie mostu protetycznego wynosi do 14 dni, proponujemy na ten okres tymczasowe uzupełnienie. Dzięki temu Pacjent od razu może cieszyć w pełni funkcjonalnym uśmiechem. Jest ono zalecane nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dla ochrony przed uszkodzeniami naturalnych zębów filarowych oraz przyzębia. Zastosowanie takiego rozwiązania wpływa również pozytywnie na komfort psychiczny Pacjenta. Tymczasowe uzupełnienie wykonujemy zazwyczaj z akrylowych koron. W sytuacji, gdy Pacjent posiada ruchomą protezę częściową, może bez obaw korzystać z niej do czasu nałożenia stałego mostu protetycznego. - Jak dbać o most protetyczny?
Higiena mostów protetycznych nie różni się od higieny naturalnych zębów. Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym myciu – minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym większym posiłku. Mosty, tak jak i zęby naturalne, szczotkujemy przez około 3 minuty. Należy też pamiętać o stosowaniu nici dentystycznych bądź irygatora i oczyszczaniu przestrzeni pod przęsłem – Pacjenci zostają dokładnie poinstruowani po leczeniu, jak prawidłowo czyścić zęby, mosty oraz przestrzenie pomiędzy nimi. Wykwalifikowana higienistka pomoże również wybrać najlepsze przybory do codziennej higieny. Pacjenci posiadający most protetyczny nie mogą również zapominać o wizytach kontrolnych u stomatologa oraz zabiegach higienizacyjnych jamy ustnej co pół roku lub zgodnie z zaleceniami dentysty. - Czy w czasie jedzenia cząstki pożywienia przedostają się pod most?
Mosty protetyczne wykonywane są na podstawie precyzyjnego wycisku uzębienia Pacjenta. Dzięki idealnemu dopasowaniu cząstki jedzenia nie dostają się pod most. Aby zwiększyć higienę jamy ustnej, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich. Po zakończonym leczeniu Pacjenci zostaną również poinstruowani przez higienistkę, jak prawidłowo dbać o higienę uzupełnień protetycznych. - Czy zawsze konieczne jest oszlifowanie naturalnych zębów przed założeniem mostu?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu czynników, m.in. od rodzaju mostu. W większości przypadków wystarczy oszlifowanie zębów w niewielkim stopniu, co sprawia, że leczenie to jest niezwykle mało inwazyjne. - Jakie są przeciwwskazania do założenia mostu?
Założenie mostu protetycznego jest możliwe u większości Pacjentów. Przed zabiegiem konieczne jest jednak przeprowadzenie leczenia, które pozwoli na założenie odbudowy protetycznej rekonstruujące pełną funkcjonalność pięknego uśmiechu. Przed podjęciem decyzji o leczeniu polecamy udać się na konsultację do stomatologa, który zweryfikuje, czy w danym przypadku jest możliwe założenie mostu.
Masz pytania?